TUTSEK ANNA

tutsek head

Születésnap: 1865. március 12.

Halál ideje: 1944. december 17.

Első rövid elbeszélései szinte gyerekkorában jelennek meg a Fővárosi Lapokban. Finom, poétikus írásai hamar népszerűvé válnak. Már a az 1880-as években állandó munkatársa az Ország Világnak, Magyar Hírlapnak, Fővárosi Lapoknak. 1894-ben ő lesz az első Irodalmi értékű leányifjúsági lapnak, az akkor induló Magyar Leányoknak szerkesztője. 1904-ben jelenik meg rendkívül népszerűvé vált Cilike sorozatának első kötete: Cilike viszontagságai; e sorozat hősének életét kisleány korától a nagymama-korig formálta regénnyé. Bár egész életében az egyenjogúságért és a női munka elfogadásáért küzd, ám ahogy Kádár Judit írja Pályaeltérítés című tanulmányában: “biztos megélhetést azonban a kevéssé becsült női rétegirodalom művelésétől remélhetett.” 1944. december 17-én hunyt el Budapesten.

Szülőhely: Kolozsvár
Tartózkodási helyek: Kolozsvár, Budapest, Tusnádfürdő, Kőröspatak

születési éve

1880-as évek